Lewa strona nie istnieje, czyli recenzja książki Lewa strona życia

07:46

To, że przeczytałam Lewą stronę życia było przedziwnym zrządzeniem losu. Szukałam książki na wyjazd do Barcelony, lecz cokolwiek co mi się spodobało było już wypożyczone. Ta książka pojawiła mi się nagle w polu proponowanych. Postanowiłam zaryzykować i wpisałam tytuł w katalogu biblioteki. Ku mojemu zdziwieniu książka była dostępna w bibliotece cztery ulice ode mnie. I tak zaczęła się moja historia z Lewą stroną życia.

Sarah Nickerson jest ambitną, zapracowaną kobietą sukcesu. Ma wspierającego męża, trójkę wspaniałych dzieci, wierną nianię i pracę którą uwielbia ponad życie. Balansując jako wiceprezes zasobów ludzkich w Berkley Consultings, a wspaniała matka i żona, nie ma czasu na chwilę odpoczynku.
Sarah ma zaplanowaną każdą minutę swojego życia do granic możliwości. Mimo iż widzi dokąd prowadzi ją ta droga, nie jest w stanie się zatrzymać.


"Wydaje mi się, że jakaś mała cząstka mnie wiedziała, że w moim życiu brakuje rozwagi. Od czasu do czasu szeptała - "Sarah, zwolnij proszę. Tak się nie da. Nie możesz tego wszystkiego ciągnąć." Ale reszta mnie, ta silna, bystra i nastawiona na sukces, sukces, sukces - zupełnie tego nie słuchała."

Aż w końcu dzieje się tragedia. Sarah jadąc do pracy i rozmawiając przez telefon, nie patrzy na drogę o sekundę za długo. Doznaje poważnego urazu czaszki, w rezultacie którego jej mózg wymazuje lewą stronę świata. Osoba po lewej, lewa strona łóżka, lewa strona talerza, lewa ręka, lewa noga - dla Sarah to nie istnieje. W jednej chwili ta niezależna, pracowita kobieta nie jest w stanie wykonać najprostszych czynności takich jak: chodzenie, umycie zębów, zrobienie makijażu czy skorzystanie z toalety. Staje się całkowicie zależna od wszystkich wokół. Ze względu na małą ilość informacji o jej schorzeniu, lekarze nie są w stanie stwierdzić kiedy, a nawet czy ono ustąpi. Sarah nie poddaje się jednak i zaczyna rehabilitację z nadzieją, że powróci do dawnego życia.

Lewa strona życia to poruszająca powieść obok, której nie można przejść obojętnie. Książka porusza i skłania do refleksji. Autorka bezbłędnie przybliża nam świat kobiety, która na wskutek choroby musi zmienić kształt swojego życia. Książka na pierwszy rzut oka banalna, okazuje się niezwykłą powieścią zapierającą dech w piersiach. Ja osobiście nie mogłam się od niej oderwać.

Na koniec zostawiam, chyba mój ulubiony cytat z Lewej Strony Życia: 
"...załóżmy, że powiem ci, że wszystko, co widzisz jest tylko połową wszystkiego, co się tu znajduje?
Co byś zrobił, gdybym ci powiedziała, że masz odwrócić głowę i popatrzeć na drugą połowę? Gdzie byś spojrzał?"
Lisa Genova "Lewa strona życia"
Tyt
uł oryginalny:
Left Neglected | Wydawnictwo: Papierowy Księżyc | Stron: 408 | Rok wydania: 2013
Ocena: 6/6 
 
P.S. Trzy dni temu przeczytałam Motyla, Lisy Genovy - więc niedługo pojawi się kolejna recenzja.

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Wyobrażam sobie, że nie mogłaś się od tej książki oderwać...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawie się zapowiada ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Wygrałam w Kreatywnym Kufrze :D

Wygrałam w Kreatywnym Kufrze :D

Wygrałam w Kreatywnym Kufrze :D

Wygrałam w Kreatywnym Kufrze :D